Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím

Zpět na stránku Novinky

Ceny pozemků po 1.1. 2016 !!!

Vloženo: 13. 07. 2015

Od 1.1. 2016 je platné nové znění §56 zákona o DPH. Podle tohoto znění je možno předpokládat, že pozemky určené pro výstavbu přestanou být osvobozeny od zatížení daní z přidané hodnoty ve výši 21%.

Vysvětlující interpretační informace Generálního finančního ředitelství je očekávána již od konce roku 2014, je ale možno, že vyjde až koncem letošního roku či vůbec nevyjde.

Pokud bychom byli nuceni uplatnit k cenám pozemků při jejich převodu DPH, došlo by k 1.1. 2016 k razantní změně v cenách pozemků, proti stavu jak jsou v cenové mapě fixovány již od roku 2010. Nabyvatel pozemku zaplatí cenu o 21% vyšší, těchto 21% musí být odvedeno státu.

Z uvedeného vyplývá naše doporučení pro všechny zájemce o koupi pozemku. Jistě se vyplatí zakoupit pozemek v letošním roce, kdy ceny pozemků ještě ponecháváme na úrovni cen roku 2010. V každém případě (ať budou pozemky od 1.1. 2016 osvobozeny či zatíženy DPH) je nutno očekávat zvýšení jejich ceny o 10 až 30% od 1.1. 2016. Proto v období do konce letošního roku je možno doporučit koupi pozemku i pro investiční účely a to přinejmenším z následujících 2 důvodů:

  • Pozemky jsou v tomto roce prodávány za ceny z cenově nejkritičtějšího roku 2010, od kdy nebyly ceny upravovány, byť se trh s pozemky výrazně ozdravuje
  • Je jisté, že od 1.1. 2016 vzrostou ceny pozemků u okolních obdobných projektů skokovitě o cca 20%, je možno se tak domnívat, že investice do pozemku se s přelomem roku jednorázově mimořádně zhodnotí.

Tato naše informace má charakter doporučení pro potencionální kupce zvažujícího nákup pozemku, je naprosto jisté, že ceny pozemků se jiště v příštím roce nebudou snižovat, ale naopak.

Zobrazeno: 0x

Zpět na stránku Novinky